مفصل فیبر نوری

مفصل فیبر نوری وسیله ای می باشد که در نصب و اجرای فیبر نوری مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه در مکان فیوژن دو فیبر جهت محافظت از محل اتصال و جلوگیری از وارد شدن فشار و قطع اتصال قرار می گیرد. مفصل های فیبر نوری در انواع خاکی، هوایی، دریایی و صنعتی تولید می شوند که متناسب با محل نصب انتخاب و استفاده می شوند.

پچ پنل فیبر نوری

پچ پنل فیبر نوری برای جدا کردن فیبر های درون یک کابل فیبر نوری استفاده می شود. با استفاده از یکی از این پنل ها فیبر ها می توانند به فیبر های درون کابل دیگر متصل شوند و امکان عبور و اتصال کابل ها از مسیر های مختلف را فراهم می کنند. همچنین پچ پنل محیط امنی برای کار با فیبر های درون آن فراهم می کند. شبکه های کامپیوتری، استودیو های صدا برداری، ایستگاه های رادیو و تلویزیون و تعدادی سیستم های دیگر از پچ پنل برای توزیع تعداد زیادی از اجزای سیستم های الکترونیکی خود استفاده می کنند.
پچ پنل های فیبر نوری دارای دو نوع اصلی می باشند. یکی از آنها پچ پنل دیواری است که ساده ترین شکل آن، می تواند 12 فیبر مختلف را از یکدیگر جدا کند. اگر کابل فیبر نوری بیش از 12 فیبر دارد، فیبر های اضافی می توانند در پچ پنل دوم قرار گیرند یا از پنلی استفاده کنند که برای نگه داری فیبر های بیشتر طراحی شده است. پچ پنل دیواری می تواند برای نگهداری حداکثر 144 فیبر در یک جا استفاده شود.
نوع دیگر پچ پنل، پچ پنل rack-mounted (قابل نصب در رک) می باشد. این نوع پچ پنل فیبر ها را افقی نگه می دارد و معمولا کشویی باز می شود. باز شدن کشویی پنل به ما امکان دسترسی آسان به فیبر های درون آن را می دهد.
یک مهندس شبکه معمولا از پچ پنل فیبر نوری برای تست فیبر درون یک کابل نوری استفاده می کند. اگر فیبر ها از هم جدا و به طور جداگانه مورد آزمایش قرار گیرند ممکن است کابل فیبر نوری دچار مشکلاتی شود.
پچ پنل ها سازماندهی فیبر ها را آسان می کنند و علاوه بر راحتی کار با فیبر های درون سینی پچ پنل، پچ پنل فیبر نوری از فیبر ها در برابر تمام عوامل محیطی که می توانند به فیبر ها آسیب برسانند محافظت می کند. نیاز است کابل فیبر نوری به منظور دسترسی به فیبر های تکی دیگر، در انتها تقسیم شود. این فیبر های جداگانه پورت های مختلف را که هر کدام دارای یک آداپتور فیبر نوری می باشند تغذیه می کنند. این آداپتور ها می توانند برای وصل فیبر های تکی به دستگاه های دیگر استفاده شوند.
آداپتور های درون پچ پنل های فیبر نوری می توانند به شکل های مختلف باشند. در بیشتر پچ پنل های فیبر نوری تمام آداپتورها از نوع یکسان هستند اما اگر بیش از یک نوع کانکتور فیبر نوری استفاده شده باشد، ممکن است لازم باشد از پچ پنل هایی با آداپتور های هایبرید استفاده شود. این نوع از آداپتورها می توانند برای اتصال انواع مختلف کانکتورها به کابلهای فیبر نوری استفاده شوند.
معمولا در شبکه های بزرگ از patch panel های ماژولار استفاده می شود که می توان به وسیله ی آنها پورت های مختلفی مانند STP, UTP, FTP, Cat7, Cat6, Cat5e ,Cat5 و حتی انواع پورت های فیبر نوری مالتی مود و سینگل مود را در کنار هم قرارداد.
شرکت فاطر آماده ی ارائه ی انواع مدل های پچ پنل برای کابل مس و فیبر نوری با هدف پاسخ گویی به نیاز مشتریان می باشد.